Дауншифт блог на Lupo | Thracium.net

Пътят е толкова важен, колкото и дестинацията.

Garmin Edge 130 - Grogu. Ревю от рандоньор - първа част

(Време за четене: 5 - 9 мин)
Вторник, 05 Януари 2021 07:12; Видяно 1636 пъти

Преди месец и половина реших да си взема специализиран велокомпютър.

До тогава имах навъртяни 14 000 + километра из Красива България само с помоща на навигацията на телефона. Всъщност за вело навигация и запис на GPS трака използвах втори телефон Motorola G7 Power + приложението за Андроид OruxMaps.

За OruxMaps мога да говоря с дни и месеци, изключително ценно приложение с пълен набор функции необходими за пълноценна офлайн навигация във всяка една точка на света.

В комплект със супер издръжливата батерия 5 000 mAh на Motorola G7 Power това е един супер як и надежден тандем верен съюзник на един велосипедист - рандоньор.Moto G7 Power OruxMaps 01

С един приятел обаче още от лятото започнахме да мечтаем за чудото наречено Everesting 10K ROAM, за което начинание собаче е изисква GPS трака да се записва посредством велокомпютър с вграден барометър - алтиметър.

Казано честно на мен лично единственото нещо което ми липсваше от тандема Motorola G7 Power + OruxMaps беше липсата на датчик за температура.

Е да де и аз един ден мисля да се пробвам на Everesting 10K ROAM, за който определено ще ми трябва барометър - алтиметър.

И започнах да се оглеждам за някакъв велокомпютър с вграден алтиметър и вграден датчик за температура. Изчетох стотици статии в Интернет, прегледах десетки ревюта на различни модели в Ютуб. Но така и не можех да реша точно какъв модел да си взема.

Изключително много ме дразнеха цените на предлаганите днес велокомпютри ... нереално свръх завишени цени от почти всички производители.

Какво имам в предвид ли?

Дразнеше ме факта, че за 300-400 лв днес се продават Андроид телефони с мощността и възможностите на един пълноценен настолен компютър + добра камера + много добра батерия + 6.5 инчов дисплей, но тези 300-400 лв не са пари според стандартите на производителите на велокомпютри като Garmin, Wahoo, Lezyne, Polar, Bryton, Sigma ...

Е, в последствие осъзнах от къде идва разликата. Купувайки си велокомпютър от Garmin човек купува не само устройството, но и някои допълнителни уникални функции.Bryton STATS

Някои функции, които всъщност са доста ценни и ще ги опиша подробно по-долу в това ревю.

Нямам наблюдения и впечатления относно допълнителните ценни неща които получавате купувайки си велокомпютър от някой другите производители на велокомпютри освен от Garmin.

Освен може би от Bryton, тъй като един приятел велосипедист от Дефилето отчаяно зависим от адреналина на високите скорости има Bryton Rider 420.

:) :) :)

Например при него съм виждал, че в Андроид апликейшъна на Bryton има доста интересни разбивки и анализи на каранията.

В последствие се оказа, че в Андроид апликейшъна на Garmin подобни ценни анализи, статистики и разбивки към всяко каране няма.

Е за сметка на това обаче при Garmin има доста други уникални, много ценни за мен функции!

След дълго обмисляне на проблема с високите цени на велокомпютрите първоначално реших да си взема някакъв Гармин втора употреба.

Разгледах обявите и се спрях на обявата на едно момче път пернишко, което купува велокомпютри Гармин втора употреба от ebay.co.uk и вероятно с помоща на някоя фирма за евтини доставки от Англия като shopper.bg ги получава в България.

Речено сторено и взех един Garmin 500 от обява във ФБ. Много компактен велокомпютър на доста години всъщност, но и с достатъчно за нуждите ми функции.Garmin Edge 500 01

За съжаление след теста ми се оказа, че батерията на този Гармин 500 издържа много малко време, тотално недостатъчно даже и за 200км бревет! :(

Търговеца от обявата във ФБ се оказа много свестно, разбрано момче и не направи проблем на другия ден да му върна обратно Гармина.

Тази първа покупка на велокомпютър, този първи опит беше доста ценен опит!

Този стар малък и компактен Гармин 500 всъщност много ми допадна и реших, че ще си взема друг велокомпютър, най-вероятно отново от същия производител, но определено по-нов модел.

Започнах да ровя и следа аукционите в ebay.co.uk, периодично излизаха интересни приложения, но се замислих за следния факт, ако си взема отново велокомпютър на няколко години вероятността батерията му да е доста по слаба от колкото е нов е доста голяма. А за каране на бревети живота на батерията е важен!

По принцип като тествах онзи стар модел Гармин 500 неговата ограничена функция за навигация ми допадна. Модела не поддържа карти, но при въведен GPS трак го следва и много добре води къде да завиваш наляво, надясно итн.

На тази база вече имах яснота, че поддръжката на карти не е от особено значение за мен, а и на телефона имам инсталиран OruxMaps с всякакви подробни офлайн карти! :)

Гледах, гледах аукциони из ebay.co.uk, но така и не си харесах нищо, което се предлагаше в момента.

За щастие! :)

И така случайно попаднах на това подробно ревю в Ютуб на Garmin Edge 130:

https://www.youtube.com/watch?v=cGe3_MxFXpg

- Я виж ти! - рекох си - Малък изключително компактен Гармин, само 30 гр, но нов, има всички възможности на онзи стария Гармин 500, плюс има и още доста други функции!

В България продуктите на Гармин по принцип се продават скъпо от официалния им вносител. Има ги на същите цени и в още няколко други български онлайн магазина.

Оказа се обаче, че велокомпютър Garmin Edge 130 най-изгодно може да си купи от онлайн магазина на ДекатлонIMG 20201125 165730 01

https://www.decathlon.bg/velokompjutr-garmin-edge-130-id_8535829.html

Разликата в цената между цената при официалния дистрибутор на Гармин Геотрейд Иванов ООД (garmin.bg) и Декатлон при Garmin Edge 130 е 50 лв ...

Същото, но в още по-голяма степен важи за следващия по-мощен модел - Garmin Edge 530! :(

И така, късно една зимна вечер направих поръчка от сайта на Декатлон и се приготвих да чакам дълго, както понякога се случва при поръчка от тях.

За моя огромна изненада обаче този път пратката ми пристигна след има няма 2 дни!

The Mandalorian Chapter 13 01Първоначална конфигурация и допълнителни настройки

Получих един много малък / компактен велокомпютър, който в последствие се оказа, че въпреки че е малък по размери е пълен с всякакви ценни за велосипедиста - рандоньор възможности.

Един истински малък джедай. Същия като Grogu - малкия джедай, бейби Йода от сериала на Междузвездни войни - Мандалорецът.

И така новия ми малък, но доста мощен за размерите си приятел Garmin Edge 130 получи името си: Grogu

... :)

Незабавно се регистрирах в Garmin Connect, свалих си апликейшъна им за Андроид телефона ми и започнах да го разучавам и тествам.

https://connect.garmin.com/modern/

Оказа се че Гармин имат разработен магазин Connect IQ с допълнителни апликейшъни за устройства с тяхната операционна система, магазина е подобен по принцип на работа като Google Play.

https://apps.garmin.com/en-US/

Следващото нещо което направих, е че прегледах из основи форума на Гармин за Garmin Edge 130:

https://forums.garmin.com/sports-fitness/cycling/f/edge-130IMG 20210106 085455 TEMP 01

Точно от публикация във форума на Гармин разбрах, че в полетата с данни на Grogu не е предвидено поле, което да показва данните от датчика му за температура? А стига бе! Ами точно тази информация беше една от причините да си купя велокомпютъра ... :)

Решението на проблема се оказа лесно и бързо. Сваляте си от магазина им това приложение за допълнително поле с данни "Data Field": Temperature от mwimmer

https://apps.garmin.com/en-US/apps/a9c39b4a-55f5-42c3-999f-f4c543654e1a

Доста странно, абсурдно даже решение на инженерите от Гармин да скрият показтелите за температура в Garmin Edge 130 - Grogu ...

Второто изключително ценно приложение, което свалих и инсталирах на Grogu беше безплатното приложение от Connect IQ: My EDGE от Stanislav.Bur:

https://apps.garmin.com/en-US/apps/4262c271-a0b7-4e7b-abc6-b9527668b027

Безплатния апликешън My Edge написан от програмиста Stanislav.Bur е супер, супер як!IMG 20210106 085506 My Edge 01

С него получавате на един дисплей реална информация за доста повече от максималните за Grogu 8 полета с информация (Data Fields).

Препоръчвам да свалите и тествате и двете безплатни приложения по-горе, защото добавят много ценна и по подразбиране липсваща информация на дисплея на Grogu.

Следващата важна стъпка, която направих беше, че импортирах в Garmin Connect всички мои GPX тракове от каранията ми до момента. По принцип до момента записаните от OruxMaps GPX тракове от каранията ми седяха на телефона ми и OruxMaps ги ъплоудваше в сайта на Страва. Сега вече имах пълно резервно копие на каранията ми и в Garmin Connect.

Това се оказа важно в последствие, когато исках да изтествам възможността за следване на Сегменти в Garmin Edge 130 Grogu без да имам платен абонамент в Страва.

Но за това по-късно в ревюто и тестовете на моя нов приятел Grogu! :)

Следващото важно нещо, което научих от форума за Grogu, е че въпреки че от Гармин твърдят, че батерията му издържа 15 часа, това на практика НЕ е вярно. Разбира се за издръжливостта на батерията имат огромно значение и доста допълнителни фактори и настройки. Една от най-важните се оказа, че е околната температура.

При студено време живота на батерията на Garmin Edge 130 Grogu се оказа, че е доста по-малко от заявените от производителя 15 часа!!!

И за този проблем, както и за липсващата температура има различни хакове и решения! Но и за това малко по-късно! :)IMG 20210106 085822 SMS 01

Следващата ми стъпка беше да настроя да виждам необходимите ми полета с информация на дисплея. Интерфейса с настройки е интуитивен и всичко по настройките става бързо и лесно.

Ценно преимущество за мен лично беше, че всичко се прави с бутоните отстрани на корпуса на Grogu, а не посредством тъчскрийн, защото при работа с ръкавици в студа не съм убеден колко добра работа на практика би вършил тъчскрийна.

И така, всичко вече беше настроено, дисплея показваше полетата с информация (Data Fields), които ми бяха необходими.

Ура! Време беше вече за първото ми реално тестово каране с Grogu! :)

А след няколко дни щеше да бъде и първия тест на Grogu като рандоньор по време на Перманент бревет Иван Хаджийски - Троян 200 км

 

Продължение следва в: "Garmin Edge 130 - Grogu. Ревю от рандоньор - втора част

 

Галерия със снимки

{gallery}220{/gallery}
Lupo

Lupo е дауншифтър и рандоньор коломаратонец с новоразвит вкус към катеренето на баири с велосипед.

Увлечен е не само по бреветите, но също така по Linux, Изкуственият интелект, програмирането и още много яки неща.

Lupo обожава кучетата си и вярното си конче Пипс.

За него Subaru не е кола, а Религия, позволяваща му също както и велосипеда му Пипс да бъде повече време по-близо до Майката Земя.

Леко „старомодно“ предпочита да използва думи и снимки за споделяне на опита и приключенията си по Пътя и много по-рядко видео.

Личен девиз: Пътя преди Целта!