Здравейте приятели, това е подкаста "Изкуствен Интелект" и днес ще си поговорим за някои интересни тенденции за отминаващата 2023-та година.
Ще си поговорим за някои особености от света на Изкуствения Интелект.
Аз съм Любо, приятелите ми наричат Lupo, и съм домакин на този подкаст.
Днес ще се спрем на основните разлики между ChatGPT версия 4 и по-стария ChatGPT версия 3.5.
Подкаста е планиран като въведение в света на Изкуствения Интелект и за това ще се постарая да НЕ се задълбочавам твърде много в детайлите като паралелно с това ще се опитам да използвам максимално ясни и прости думи за да има смисъл и полза от това въведение.
Доста бегло ще се спрем и на алтернативата на GPT-4 от Google наречена съответно Google Bard.
За Google Bard ще си говорим много повече в някой от следващите епизоди на този Подкаст.
Днес ще разгледаме и особеностите на GPT-4, когато го използвате през търсачката Bing Chat на Micro$oft, а също и особеностите му когато го ползвате през API интерфейса на OpenAI.
Кой от всичките тях е по-добър, по-точен и по-адаптивен?
Кой от тях е по-скъп, по-бавен и по-труден за използване?
Какво ще се случи в бъдеще с чатботовете и как те ще променят начина ни на живот?
Ще се опитам да отговоря на повечето от тези въпроси в Подкаста днес.
И нека изследването на Изкуствения Интелект започне сега!
Сравнение между GPT-4 и по-стария ChatGPT версия 3.5
Това са два от най-популярните и най-напредничави чатботове с изкуствен интелект.
И двата чатбота са разработени от OpenAI.
Но нека да ви разкажа как всичко започна лично при мен.
Вече изминаха повече от девет месеца, в които почти всеки ден използвам Изкуствения Интелект ChatGPT за всякакви неща, но най-основно за работа!
В началото го използвах като помощник и съветник в програмиране на почти никому неизвестния език за програмиране "Monkey C".
Да, сигурен съм че почти 95% от слушателите на този Подкаст и читателите на публикацията в блога си нямат никаква идея какъв е този език за програмиране ... "Monkey C"?!?
Изкуствения Интелект ChatGPT програмира на "Monkey C"
Monkey C е език за програмиране създаден и използван от девелопърите на Garmin.
На него посредством предоставената от Garmin SDK относително лесно се създават всякакви "приложения" за смарт часовниците (smart watch) на Garmin.
Също този език за програмиране се използва за писане на приложения и за велокомпютри Garmin и всякакви други Garmin устройства за навигация.
Около година преди това бях седнал да науча Monkey C в последствие написах няколко приложения които използвам и до днес на велокомпютъра ми Garmin Edge 530.
След това за около 6 месеца и нещо се занимавах с други проекти и тотално заразях твърде екзотичния Monkey C.
Пролетта на тази година обаче си купих модел вело компютър и се оказа, че трябва да ъпдейтна приложенията ми за новата версия на SDK-то предоставена от Гармин.
И като започнаха едни грешки, едни предупреждения ... не ще и не ще проекта ми да се компилира.
Дааа, явно междувременно за 6-8 месеца от Garmin бяха въвели доста промени в SDK-то.
Не знам как е при вас, но ако аз зарежа някой нов проект като в случая новонаучения език за програмиране Monkey C за 6-8 месеца, след това като седна ми е необходимо ДОСТА време за да влезна в крак.
И това съм го забелязал не само в този случай, а има доста други подобни моменти когато изоставям един проект, заемам се с нещо изцяло ново и различно и след година като се наложи да оправям стария проект или да го ъпгрейдвам и известно време го гледам като индианец пишеща машина. :)
Изкуственият Интелект ChatGPT версия 3.5
И точно тогава през пролетта на 2023-та година беше един такъв момент беше, когато за първи път се сблъсках с Изкуствения Интелект ChatGPT.
Още от зимата на 2022-ра година Изкуствения Интелект ChatGPT беше хит по медиите.
През ден четях ChatGPT това ChatGPT онова ...
Но тъй като в кръвта ми имам известно количество силна Шопска кръв, то всякаквите подобни медийни хитове и новости ги приемам с едно наум и с голяма доза НЕДОВЕРИЕ.
Но въпреки скептицизма ми подразбиране вече бях питал ChatGPT това онова конкретно за един проблем и травма, която имах с велосипеда ми.
Може да чуете в Дауншифт Подкаста или да прочете в блога конкретно за онзи впечатляващ първи мой контакт с ChatGPT в пътеписа: 400 км до Резово с велосипед. Подкаст пътепис отчет
И така, аз вече повече от 8 месеца не съм прочел или написал един ред на Monkey C, купих си нов вело компютър и искам бързо да оправя тия сума ти грешки при компилиране на приложенията ми.
Познайте какво направих тогава ... :)
Питах ChatGPT нещо от рода: "Знаеш ли езика за програмиране Monkey C?"
Тогава въобще не се е занимавах да правя скрииншот на онзи въпрос, НО отговора който получих след секунда беше: "Да, знам този език за програмиране и мога да ви съдействам!"
Копирах и в промпта на ChatGPT редовете със съобщения тип "Warning" и "Errors", с които беше пълна конзолата на моя Visual Studio Code, плюс добавих и частите от кода ми за които се отнасяха грешките.
След секунда получих отговор с анализ на грешките и предупрежденията и ... коригиран 100% работещ код на Monkey C.
Замених предложените парчета коригиран код.
Компилирах вече без проблеми, инсталирах приложенията на новия ми велокомпютър и ... заминах да карам колело из Балкана! :–)
УРА!
Току що бях намерил нещо, което бях търсил толкова много последните поне 10-15 години.
Бях се запознал с един програмист съветник на мое разположение, който ми съдействаше супер бързо и качествено, при това безплатно!
Вече НЕ се налагаше да ровя часове на ред из Google да претърсвам разни форуми за знаци и следи, които след часове, а понякога и дни търсене и следване на неяси следи най-накрая успявах да намеря решение на проблем.
Тогава онзи след обяд докато карах колело из Балкана осъзнах нещо супер ВАЖНО:
С появата на ChatGPT Света са ПРОМЕНИ!
Да ... Света се промени!
Промени се така както се промени преди 25-30 години с навлизането на Интернет.
Току що света се промени много повече в сравнение с появата на Android и iPhone сравнително наскоро.
Наскоро, наскоро ... е да преди около 16 години.
Новия ChatGPT версия 4
Малко след описаните по-горе мои първи контакти с ChatGPT версия 3.5 през пролетта на 2023-та година света на ИТ медиите отново се възпламени след появата на новия ChatGPT версия 4.
- Еее, това НЕ е нищо повече от още едно число в номера на версията - ще си помислят повечето от нас.
- Същото като при новата версия на Уиндоус, като при новата версия Garmin велокомпютър или новия iPhone?
Да, да ... АМА НЕ! :)
Тук точно става въпрос за съществена разликата, която е подобна горе долу на разликата между Земята и небето! Да!
Колко струва достъпа до ChatGPT?
Днес в края на 2023-та година месечния абонамент за почти "неограничен" дефакто достъп до ChatGPT версия 4 през chat.openai.com струва точно 20 $.
Достъпа до ChatGPT версия 3.5 е абсолютно безплатен.
Необходимо е единствено да си направите регистрация.
ChatGPT версия4 обаче можете да използвате и БЕЗПЛАТНО през Bing Chat.
За целта обаче се изисква да ползвате браузера на Micro$oft Edge. Но дефакто можете лесно да го ползвате като мен през Firefox, по-долу съм обяснил точно как.
Днес докато се подготвях с текста за този подкаст и попитах съответно ChatGPT версия 4, Google Bard и безплатно достъпния Bing Chat използващ ChatGPT версия 4.
Имайте в предвид, че към момента Bing Chat дава понякога различни и доста ценна алтернатива на отговорите в сравнение с "чистия" ChatGPT от сайта на OpenAI.com.
Можете да използвате ChatGPT версия 4 платено и през API интерфейса на OpenAI, но имайте в предвид, че ако смятате да ползвате Изкуствения Интелект ежедневно в работата си като мен то достъпа през API-то излиза доста по-скъпо от $20 месечно.
Ако обаче ще използвате да кажем GPT-4 за 10-20-30 въпроса дневно, въпроси на които се очаква да получавате нормални по дължина като текст отговори, тогава използването на API интерфейса е по-изгодно!
В отделен Подкаст епизод ще обясня подробно как можете много лесно да използвате GPT-4 за 5-10$ месечно през API интерфейса.
И така ето какво разбрах като попитах по отделно ChatGPT-4, Google Bard, Bing Chat и GPT-4 през API интерфейса какви точно са разликите между версия 4 и версия 3.5:
- Може ли да ми опишеш с няколко изречения с факти и числа каква е разликата между ChatGPT 4 и ChatGPT версия 3.5?
Отговор от ChatGPT-4 попитан през chat.openai.com:
- ChatGPT-4, която съм аз, и ChatGPT-3.5 се различават по няколко ключови характеристики:
- Размер и сложност: ChatGPT-4 е по-сложен модел с повече параметри (около 175 милиарда) в сравнение с ChatGPT-3.5, което позволява по-добро разбиране и отговори на по-сложни въпроси.
- Обучение: ChatGPT-4 е обучен с още по-голям и разнообразен набор от данни, което му позволява да има по-добри познания за широк спектър от теми и актуални събития до април 2023 г.
- Взаимодействие с потребителя: ChatGPT-4 е оптимизиран за по-добра интерпретация и отговор на сложни запитвания, предоставяйки по-детайлни и обосновани отговори.
Тези подобрения правят ChatGPT-4 по-мощен и гъвкав инструмент за генериране на текст и взаимодействие с .
Отговор от Google Bard:
Разбира се, ето основните разлики между ChatGPT 4 и ChatGPT 3.5:
- Размер на тренировъчния набор от данни: ChatGPT 4 е обучен на набор от данни от 600 милиарда думи, докато ChatGPT 3.5 е обучен на набор от данни от 175 милиарда думи.
- Брой на параметрите: ChatGPT 4 има 1,5 трилиона параметри, докато ChatGPT 3.5 има 175 милиарда параметри.
- Точност: ChatGPT 4 е по-точен от ChatGPT 3.5 в редица задачи, включително генериране на текст, превод на езици и отговаряне на въпроси.
Ето някои конкретни примери за подобренията на ChatGPT 4:
- Генериране на текст: ChatGPT 4 генерира по-креативен и интересен текст, като например стихотворения, код, скриптове, музикални произведения, имейл, писма и т.н.
- Превод на езици: ChatGPT 4 е по-точен в превода на междуезикови текстове.
- Отговаряне на въпроси: ChatGPT 4 дава по-изчерпателни и информативни отговори на въпроси.
Като цяло, ChatGPT 4 е значително по-мощен и способен от ChatGPT 3.5.
Анализ на отговора на Google Bard
Най-приятната изненада в края на 2023-та година, е че Изкуственият Интелект на Google наречен Google Bard вече е доста по-добър в сравнение с преди.
От пролетта на 2023-та година, когато за първи път пуснаха публично Google Bard до преди около месец качеството на Google Bard беше много много зле!
НО от около месец нещата се промениха.
Днес за повечето неща, за които използвам изкуствен интелект започнах периодично все по-често да използвам паралелно и Google Bard в допълнение към GPT-4.
Отговор на Bing Chat:
Здравейте, това е Bing. Радвам се, че сте заинтересовани от ChatGPT, чатбот с изкуствен интелект, разработен от OpenAI. ?
Разликата между ChatGPT 4 и ChatGPT версия 3.5 е следната:
- ChatGPT 4 има значително повече параметри в сравнение с ChatGPT 3.5. Това прави ChatGPT 4 по-мощен и способен да генерира по-точни и разнообразни отговори. Според някои източници, ChatGPT 4 е обучен на повече от трилион параметри, докато ChatGPT 3.5 е обучен на около 175 милиарда параметри.
- ChatGPT 4 може да работи с по-сложни езикови конструкции и контексти. Той има подобрен алгоритъм за обучение и по-широк набор от данни, което му позволява да се адаптира към различни стилове на писане и формати, като статии, диалози, отчети и т.н. ChatGPT 4 също така има по-добри възможности за персонализация, които позволяват на разработчиците да оформят поведението на чатбота по-точно.
- ChatGPT 4 е по-точен и по-малко склонен към “халюцинации”. ChatGPT 3.5 понякога генерира текст, който не е вярен или не е свързан с входните данни. Това се нарича “халюцинация” и е проблем за някои приложения на чатботи. ChatGPT 4 има по-ниска честота на халюцинации и по-висока степен на съответствие с реалността.
- ChatGPT 4 е по-скъп и по-бавен от ChatGPT 3.5. Тъй като ChatGPT 4 е по-голям и по-сложен, той изисква повече ресурси и време за работа. ChatGPT 4 е достъпен само за платени потребители на ChatGPT Plus, което струва 20 долара на месец. ChatGPT 3.5 е достъпен за безплатни потребители на ChatGPT, но има ограничения за капацитета и функционалността.
Надявам се, че това помага. Ако имате други въпроси, не се колебайте да попитате. ?
Сравнение и анализ на отговорите на ChatGPT 4, Google Bard и Bing Chat
Като прегледате отговорите по-горе предполагам незабавно ще ви направят впечатление няколко неща:
Колкото и да се опитвам да повиша температурата отговорите на GPT версия 4.0613 са винаги по-кратки, да много точни но и някак по-лаконични.
Липсва ми много предишния интерфейс в който можех да кача температурата на макс ... :)
- Каква е пък тая температура сега за която сега се разбъбри тоя Lupo? - ще се запита някой - Вероятно от зор е вдигнал температура нещо?
Ха, ха ха! Не! :) Какво е температура и с точно какви настройки използвам GPT версия 4 ще опиша в някой от следващите подкасти.
GPT-4 версия 0613 е достъпния към момента в chat.openai.com модел на изкуствен интелект.
Обърнете обаче внимание на нещо много важно в отговора: "ChatGPT-4, която съм аз" ...
Приятели нещо да ви прави впечатление в тази фраза от отговора по-горе?!?
Анализ на отговора на Bing Chat
Спрямо отговора на GPT-4 версия 0613 отговора на Bing Chat е ДОСТА по-дълъг и подробен.
Тук трябва да отбележа, че съм настроил Bing Chat на максимална температура и креативност според мен от там точно идва тази разлика.
Достъпа до GPT-4 версия 0613 в сайта на OpenAI.com струва 20 долара месечно.
Достъпа до Bing Chat е напълно безплатен!
Но, да тук има едно "но"!
От Micro$oft много държат всички ние да използваме търсачката им с вграден Изкуствен Интелект наречена Bing Chat само и единствено през браузера им Edge ...
Да, Micro$oft Edge това е наследника на онова изделие от недалечното минало наречено Internet Explorer.
Да, да знам, че днес М$ Edge е базиран на Chromium и дефакто няма много общо с онзи Internet Explorer, НО все пак.
"Бягството" от един монополист като Micro$oft към друг монополист като Google по-скоро е бягство "от трън та на глог" ... :)
За такива като мен твърди Линукс ентусиасти с над 25 години Линукс стаж на изискването на Micro$oft да използвам браузера им Edge разбира си има и решение.
Аз лично използвам Bing Chat през Firefox с помощта на екстеншъна User-Agent Switcher и всичко работи перфектно.
Отговор на въпроса от GPT-4 1106-preview през API-то на OpenAI
Зададох същия въпрос за последен тест и на най-последната версия на GPT-4 1106-preview достъпна през API-то на OpenAI и бях безкрайно учуден от супер кратки и супер НЕ верен отговор, който получих на стойност точно $0.0107
Да, определено въпреки намалените цени за достъп през API-то на OpenAI до GPT-4 като цяло използването на GPT-4 по този начин е супер скъпо! ...
Да, определено абонамента от $20 месечно които плащам са вероятно едни от най-добре инвестираните от мен пари през последните няколко години!
"Към момента на моето знание (кое е отрязано към началото на 2023 г.), OpenAI не е публикувал конкретна версия на ChatGPT с етикет "4" или "версия 3.5".
ChatGPT е базиран на архитектурата GPT-3, и все още няма официално комюнике за стартирането на ChatGPT 4 или версия 3.5 от компанията OpenAI.
Следователно, към този момент не мога да предоставя директно сравнение между тези две версии, тъй като те просто не съществуват официално.
Всички подобрения или разлики между различните итерации на ChatGPT биха дошли под формата на фина настройка на модела, подобрение на обучителния набор от данни, промени в архитектурата, оптимизация за специфични задачи, или други ъпдейти, които OpenAI може да обяви в бъдеще."
За какво най-често днес в края на 2023-та година използвам Изкуствен Интелект?
Редовно използвам GPT-4, Google Bard и Bing Chat за намиране на информация и проверка на достоверността на тази Интернет информация, която използвам за създаването на публикации в Дауншифт блога ми.
По същия начин използвам и трите вида изкуствен интелект за събиране на информация за Подкастите ми.
Като стана въпрос за Подкаст проекта и Дауншифт блога задължително трябва да спомена Изкуствения Интелект DALL-E, който използвам ежедневно за създаване на изображения по текстово описание.
За Изкуствения Интелект DALL-E и алтернативите му като Midjourney и много други модели на изкуствен интелект за генериране на изображения ще си поговорим подробно в някой от следващите подкасти.
Редовно използвам единствено и само GPT-4 като указател и помощник в Линукс администрацията на сървърите които поддържам.
Определено трябва да отбележа, че GPT-4 е един БРИЛЯНТЕН Линукс Хакер!
Уважение за екипа, който седи зад това!
Както казах в началото на този Подкаст редовно периодично използвам отново само GPT-4 за помощ в програмирането на езика за програмиране Monkey C.
Ежедневно използвам отново само GPT-4 за оценка и помощ в SEO оптимизация на на публикациите в Дауншифт блога, SEO оптимизация на YouTube каналите на Подкаста и много други.
В паралел с GPT-4 трябва да отбележа, че използвам и много, много често ChatGPT 3.5 основно за преводи.
ChatGPT 3.5 се откличава с изключително добро качество на превода от и на Български език, като в сравнение с GPT-4 тук скоростта е наистина мълниеносна!
Заключение
В този епизод на подкаст “Изкуствен интелект” разгледахме разликата между ChatGPT версия 4 и ChatGPT версия 3.5, два от най-популярните и напредничави чатботове с изкуствен интелект, разработени от OpenAI.
Както и сами видяхте ChatGPT 4 е по-мощен, по-точен и по-адаптивен от ChatGPT 3.5, но също така е по-скъп и по-бавен.
Видяхме също, че ChatGPT 3.5 е по-достъпен, по-бърз и по-лесен за използване от ChatGPT 4, но има по-малко функционалности и по-голяма вероятност за генериране на неточен или несвързан текст.
В крайна сметка, изборът между ChatGPT 4 и ChatGPT 3.5 зависи от целите, бюджета и стратегията на всеки потребител и разработчик.
Приятели какво според вас ще се случи в бъдеще?
Как според вас ще се промени живота ни в следствие на все по-мащабното навлизане на Изкуствения Интелект?
Вашият глас и позиция е супер важен в този подкаст на Загадки и Тайни!
Пишете от долу под подкаста в Spotify, YouTube Podcast и Audible какво мислите за изкуствения Интелект?
Очаквам вашето мнение и коментари под публикацията във Фейсбук и в края на този подкаст в сайта!
За да получавате информация за всички нови епизоди на Подкаст изследванията по темата "Изкуствен Интелект", се абонирайте за имейл бюлетин за известяване при нови подкасти и публикации в блога.
Може да го направите лесно като въведете имейла си в полето най-долу на началната страница на сайта.
Приятели според вас как ще се развива изкуственият интелект и как ще влияе той на нашето общество, култура и комуникация?
Как ще се справим с етичните, правните и социалните проблеми, които може да възникнат от използването на изкуствен интелект?
Как ще се отрази всичко това на нашата човечност и креативност?
Това са само някои от въпросите, които ще разглеждам в следващите епизоди на подкаста “Изкуствен интелект”.
Ако имате мнение, идея или въпрос по темата, не се колебайте да ни пишете по имейл адрес или да ни оставите коментар във Facebook.
Благодаря Ви за времето, което отделихте днес в слушане на този Подкаст епизод от поредицата "Изкуствен Интелект".
Аз съм Lupo и ви желая Късмет!
И карай да е весело!