Вие сте с подкаста "Загадъчни Истории" и днес ще започнем с разследването на един изключително странен инцидент от средата на миналия век.
Заедно ще разгледаме и анализираме фактите около една Загадъчна История случила се по склоновете на Мъртвата планина в Северен Урал.
Аз съм Lupo и съм домакин на това Подкаст разследване.
Нека да започнем сега!
През зимата на 1959 година група от девет млади и опитни планинари се отправят на предизвикателна зимна ски експедиция в северните планински части на Урал в тогавашния Съветски съюз.
Имайте в предвид, че това не е първата подобна екстремна ски експедиция на тази група туристи, за съжаление обаче това ще бъде техния последен поход.
По време на този предизвикателен поход с туристите се случва нещо супер загадъчно и необяснимо. И всичко това става в един безлюден и пустинен планински регион на далечния Север.
Нещо мистериозно се случва там, нещо което ще доведе до смъртта на цяла група от девет много опитни планинари.
Точно какво се случило тази нощ и до днес остава неизвестно, но инцидентът в прохода Дятлов оттогава става нарицателно за една от най-смущаващите и неразкрити и до днес загадки.
Да, определено детайлите и фактите, с които се сблъсках докато подготвях Подкаста посветен на тази мистерия вероятно са едни от най-подробните и същевременно едни от най-шокиращите, които някога съм изследвал.
За да стане ясно как и защо днес знаем толкова много подробности за тази история, трябва още в самото начало да отбележим, че фотоапаратите и дневниците на групата са намерени непокътнати на мястото на лагера.
Проявените снимки от лентите и изследването на записките в дневниците дават доста допълнителна светлина върху действията и мислите на всеки от десетимата планинари през цялото развитие на експедицията чак до загадъчния и край.
Всички снимки в публикацията на този Подкаст в сайта на "Загадъчни истории" са реални кадри, направени през 1959-та година от членовете на групата планинари водена от Игор Дятлов.
Ако които слушате този Подкаст в Spotify, Apple Podcast и YouTube може да видите документалните снимки към това разследване като посетите сайта на Дауншифт подкаста в частта "Загадъчни Истории".
И така историята на инцидента в прохода Дятлов започва в Уралския политехнически институт, където група студенти и бивши състуденти съставят екип за зимно пресичане на Уралските планини.
Имайте в предвид обаче, че това е Поход, който не бихте очаквали от една средно статистическа група студенти днес.
https://www.youtube.com/watch?v=C6tCcQG8vKQ
Всеки от членовете на групата от десетима опитни планинари е сертифициран с планинарски сертификат клас две - туристически сертификат втора степен.
След успешното завършването на планирания предизвикателен зимен ски поход, всички те щели да получат планинарски сертификат от трета степен.
Имайте в предвид, че Клас три планинарски сертификат по онова време е най-престижната степен за планинарско майсторство в целия Съветски съюз.
Точно и поради тази причина цялата тази зимна ски експедиция е така сериозна и предизвикателна.
И Да, разбира се всякакъв алкохол и цигари са оставени далеч, далеч на заден план!
Изключени са почти всички рискове с цел да се избегне каквато и да е форма на отвличане от успешното постигане на целта.
Целта на планинарската експедиция е да достигнат до връх Отортен, намиращ се на десетина километра северно от мястото на инцидента.
Целия маршрут на този зимен ски преход, който следва групата е от трета степен.
Маршрут от трета степен означава, че прехода е оценен е с най-високата възможна трудност планински преход.
Въпреки трудностите участниците в това предизвикателство запазват до самия край увереността си, че са в състояние да завършат успешно прехода.
Увереността им е базирана на факта, че всички членове на групата, която е съставена от осем мъже и две жени са преминали дълга практика и обучение подготвящо ги точно за справяне с подобно изпитание от трета степен.
Туристически клуб на Уралския политехнически институт
Всички участници в похода са членове на Туристически клуб на Уралския политехнически институт.
Те много добре се познават помежду си:
Шестима са настоящи студенти на института, това са: Игор Дятлов на 23 години, Зина Колмогорова на 22 години, Юрий Дорошенко на 21 години, Люда Дубинина на 20 години, Александър Колеватов на 24 години и Юрий Юдин на 21 години.
Другите трима членове на групата са вече завършили института, това са Рустем Слободин, Николай Тибо-Бриньол и Георгий (Юрий) Кривонищенко.
По-късно към всички тях се присъединява и инструктор от туристическата база Симьон Золотарьов.
Водач на похода е Игор Дятлов.
Туристите имат и одобрен "политически" план и мотивация: техният супер предизвикателен ски поход трябва да бъде успешно завършен в чест на XXI конгрес на КПСС.
Групата трябва да измине 350 километра на ски и след това да изкачат върховете на планините Отортен и Ойко-Чакур.
350 км зимен ски поход класифициран без съмнение като максимално труден.
Приключения преди началото на изкачването
По пътя им към село Вижай - последната точка на цивилизацията преди началото на похода, туристите успяват на два пъти да привлекат вниманието на служителите на милицията.
Първият път те не са допуснати да пренощуват на гарата в град Серов.
След това един от участниците в похода Георгий Кривонищенко започнал да пее песни на гарата.
Явно на някой му е изглеждало все едно Георги пее за да събира милостиня и точно заради това той бързо бива отведен в участъка.
Юрий Юдин записал тогава в своя дневник: „Това, вероятно, е първата гара, където песните са забранени и където трябваше да седим и чакаме без песни“.
По-късно по пътя към град Ивдел един пияница обвинил Дятлов и неговите приятели, че са му откраднали бутилка водка.
Обвинението обаче не бива доказано и никой от младежите не е задържан.
След четири дни туристите най-накрая достигат до селцето Вижай.
Последната част от пътя до село Вижай те прекарват нагоре в каросерията на един зил.
Заминаване
В село Вижай е последната им нощувка в цивилизацията преди старта на същинския 350 километров ски поход.
След нощувката им в селото обаче става ясно, че Юрий Юдин е настинал по време на пътя и заради болка в крака поради хроничен ревматизъм или травма не може да продължи.
Някак мистичен е факта, че съвсем в самото началото на това пътуване, тогава 21 годишния Юри Юдин започна да страда от силни болки в ставите.
Юри изпитал множество здравословни проблеми през целия си живот и ограниченията, които дефакто са му наложени от хроничния ревматизъм и другите му заболявания.
Всичко това явно е било доста дразнещо за него, но в този конкретен случай здравословните му проблеми наистина го спасяват.
С болката в ставите, която стана непоносима, Юдин реши, че ако остане ще забави значително експедицията и затова се сбогува с екипа и решава да се отправи обратно към дома.
Той оставя на приятелите си топлите си дрехи, храната и инвентара които носи и се потегля обратно.
Останалите вече 9 члена на експедицията най-накрая тръгват към планината Холатчахъл.
Заминаването на Юдин оставя група вече от само деветима души - седем мъже и две жени.
Имайте в предвид, че лидерът на групата Игор Дятлов е известен със своите изключителни знания и опит.
Според всички свидетелства по-късно Игор Дятлов е бил лидер много уважаван от останалите.
Планината Холатчахъл и легендата за деветимата
Голяма част от пътуването на отряда на Дятлов мина през места, населени от народа манси, който живее по склоновете на Уралските планини.
Руснаците покръстват и обръщат болшинството от племето манси в православие, но шаманизмът никога не изчезва напълно.
Шаманите често обожествляват планините и на някои от тях, които са обявени за свещени не се позволява да стъпва никой друг, освен самите шамани.
Но планината Холатчахъл, което на език на мансите означава Планина на мъртвите, въпреки името си никога НЕ била обявявана за свещена планина Табу.
Планината Холатчахъл е наречена "Планината на мъртвите", защото преди много векове на нея по много загадъчен начин загиват деветима ловци манси.
Въпреки легендата самите манси не се страхуват да ловуват из планината.
Напротив през планината минава гъста мрежа от техните ловни пътеки.
Привържениците на мистичната теория за гибелта на групата на Дятлов смятат, че въпросното число 9 въобще не е случайно!
Броят на онези манси герои от древната легенда съвпада абсолютно точно с броя на туристите от експедицията водена от Игор Дятлов.
Според тази теория влезли в забранена зона, където са били убити или от самата стихия, или от отвъдни мистични сили, или пък са убити от Йети.
Да и "версията за Йети" се разглежда доста сериозно от някои изследователи.
Като аргумент в подкрепа за "Йети теорията" се посочва например, че в дневника на един от участниците в експедицията например е открита шеговита бележка точно за среща с Йети.
И така нека се върнем обратно в момента на раздялата на Юрий Юдин с групата.
По време на заминаването Игор Дятлов изрично казал на Юри Юдин, че незабавно след като се завърне в село Вижай от прехода групата ще изпрати телеграма.
Последен лагер по склоновете на планината Холатчахъл
Известно е, че до последната стоянка на Холатчахъл групата се движи с добро темпо и достигна склона на Холатчахъл без никакви проблеми.
Това се потвърждава от записите в дневниците и от снимките, в които снимки и дневници абсолютно всичко свързано с похода изглежда напълно нормално.
Нормално походно ежедневие, ако не се обръща внимание разбира се на ужасното супер предизвикателно време.
На 31 януари групата от опитни планинари водена от Юри Дятлов достига ръба на високопланинския район и започва подготовка за интензивно изкачване.
В една от гористите долини по пътя си групата изгражда временна стоянка, в която оставя храна и екипировка, които смятат да използват по пътя си обратно.
На 1 февруари дятловците започват преминаването си през прохода.
Плана им е да преминат прохода и да направят лагер от другата му страна.
Дали заради късното тръгване онази сутрин или поради силния снеговалеж и намалена видимост и влошаващите се като цяло метеорологични условия, но групата на Юри Дятлов бърка посоката и те се отклоняват на запад към върха на хребета Холатчахъл.
Когато виждат грешката си, те решават да спрат и да направят лагер там на самия склон на планината.
И до днес не е ясно защо групата спира и лагерува там горе на открития склон вместо да слезе около километър и половина надолу в гористия район.
Долу гората определено ще им предостави много по-добра защита от стихията вилняла онази вечер.
Дефакто това последно изкачването нагоре по склона на планината туристите започват доста късно, тъй като последната нощ са си оставили повече време за възстановяване.
това е и причината според анализаторите и според последните снимки палатката да бъде поставена там на открито на стръмния склон.
Според снимките това става доста късно, вече в сумрака.
Според Юрий Юдин, водачът Игор Дятлов е постъпил така, за да не губят вече изкачената денивелация или за да тренира групата за лагеруване на открит планински склон.
Относно това, което се е случило от този момента на поставяне на палатката нататък, мненията на анализаторите на този мистериозен инцидент започват коренно да се различават.
Какво днес е известно със сигурност?
Надеждно е известно само едно.
Някакъв мистериозен за нас външен фактор силно уплашва членовете на групата на Дятлов и ги кара всички в някакъв момента да излязат навън.
Групата излиза навън забравяйки за обувки, шапки и ръкавици.
Някои дори пропускат да обуят чорапите си и всички в това състояние на -30 градуса по Целзий започват да се спуснат надолу по склона.
Всички ... или почти всички!
Според една от версиите Симьон Золотарьов и Николай Тибо-Бриньоль в този момент въобще не са били вътре в палатката, а са наблюдавали в първите минути всичко това, което се случва с останалите членове на групата от безопасно разстояние.
СТРАХ
Разследването бързо установява, че участниците в похода са напуснали палатката абсолютно неочаквано и в бързината.
Всичките им вещи, продукти, техника и всичко останало е намерено по-късно да седи непокътнато в палатката на място.
Но основната загадка в смъртта на участниците в похода не е в това.
Съдебно-медицинската експертиза установява, че смъртта от тежки телесни повреди или от измръзване е настъпила няколко часа след като те вече са напуснали палатката.
При това положение възниква въпроса защо това, което ги е уплашило така силно там при палатката, не ги е убило веднага на място?
Помислете колко лудо е това - нещо трябва да ги е уплашило толкова много, че да ги накара да избягат толкова бързо навън, че да разрежат палатката си.
Палатката е единственото им убежище в онзи студ.
И Да, някои са излезли от палатката и са тръгнали надолу по склона по чорапи и бельо.
Съществува обаче и версия, че дятловците умишлено са били изгонени навън от някого.
Теорията е че те са били принудени да съблекат обувките, чорапи, връхни дрехи, шапки за да умрат от естествена смърт от измръзване.
Убийците, ако тук става въпрос за убийство са прикрили по този начин следите си много успешно!
Ако бяха използвани куршум или хладно оръжие всичко това в последствие би навело разследващите на сериозни подозрения.
Може би всичко целенасочено е било предизвикано от някого да изглежда така, сякаш стихията и студа е убила експедицията?
Нека да си поговорим за Палатката
Преди да тръгне на похода, Дятлов се съгласява да изпрати телеграма до Туристически клуб на Уралския политехнически институт, когато групата се върне обратно в село Вижай.
Очаква се връщането в село Вижай да стане около 12 февруари.
По време на тръгването обратно към дома на Юри Юдин в разговора им Дятлов споделя, че очаква походът всъщност да им отнеме доста повече от първоначално планираното време.
И ето че 12-и Февруари минава без каквото и да било съобщение от групата на Дятлов.
Това забавяне не довежда до никаква реакция сред родителите и спортния клуб, тъй като забавянията от няколко дни са сравнително чести за такива трудни експедиции.
Седмица по-късно обаче, вече на 20 февруари роднините на планинарите искат да се започне издирване и спасителна операция.
Ръководителя на Туристически клуб на Уралския политехнически институт изпраща първите екипи и спасителни групи, съставени от ... студенти и учители.
Когато тогава вече почти месец по-късно роднините на студентите започват да бият тревога, нещата започват да изглеждат доста подозрително, изглеждат така все едно някой се опитва да прикрие скандал и да замаже следите си ...
Например шефът на спортния клуб лъже секретаря на партийния комитет, че уж бил получил телеграма от Игор Дятлов, в която той уж съобщавал, че групата се бавели по пътя.
Оказва се също така, че групата е тръгнала на този супер предизвикателен поход от трета степен, като въобще не е предала маршрутната книжка.
Съответно един месец след тръгването им никой не знае къде точно да ги търси.
Доста странен е факта, че първите, които тръгват да търсят изчезналата група не са професионални спасители и планински водачи, а са учители и студенти членове на спортно-туристическият клуб.
Те дефакто и откриват празната разрязана .
На 26-ти февруари на склона на Холатчахъл първите спасители тръгнали по следите на групата водена от Игор Дятлов успяват да намерят палатката, в която туристите са прекарали последните си часове.
Разпознават палатката незабавно, тъй като тя е била ушита от две четириместни палатки, а един от студентите от групата на търсачите е участвал в този процес на правене на палатката.
На палатката имало множество разрези с различни размери:
- големи през които можело от вън да проникнат предполагаемите убийци или пък от вътре на вън да избягат сами туристите;
- имало и множество по-малки разрези, поради което в последствие са създадени и няколко теории за случилото се.
Едва много по-късно поканената от следователите шивачка, след като проверява състоянието на палатката, заявява, че разрезите са направени от тези, които са били вътре, а не отвън.
В последствие това изключително важно заключение, че разрезите са направени от вътре на вън е точно потвърдено и от официалната експертиза.
С подробна информация за тази експертиза на палатката може да се запознаете на руски език като кликнете на линка тук: Акт криминалистич. экспертизы (палаткa).
На следващия ден сутринта 27 февруари спасителната група продължава търсенето с повече надежда, че членовете на групата ще бъдат намерени живи.
Палатката е открита, следите са открити, сега всичко, което остава да се направи, е да намерят и групата опитни планинари.
Докато претърсват района около едно петно от дървета, член на спасителната група забеляза, че нещо кафяво стърчи от снега близо до голям стар кедър.
Когато се приближава, забелязва, че всички клони в долната част на дървото са били скършени и откъснати, което може би предполага, че някой е опитал да се катери на него.
Останки от стар огън са намерени непосредствено под дървото и в близост до този огън са намерени и първите тела.
Състояние на труповете
И така първите намерени тела са намерени до един висок кедър.
Това са телата на Юрий Дорошенко и Георгий Кривонищенко.
И двамата са разсъблечени до бельо, като дрехите им са внимателно изрязани с нож ...
Дорошенко е открит облечен в тениска с къс ръкав и с плувни гащи. Той носи два чорапа, но без обувки.
Дорошенко има голяма рана от изгаряне в дясната част на главата си и на крака си.
Освен това от устата му излиза странна сива течност. Тялото му е покрито с драскотини и синини, а ушите, носът и устните му са покрити с кръв.
Предполага се, че тези наранявания може да са само причинени и направени в агония.
Сивата течност, излизаща от устата на Дорошенко обикновено е знак, че тялото е претърпяло силен удар в гръдния кош.
Това би предполага, че Дорошенко е паднал от кедъра или че някой друг го е натиснал силно по гърдите.
Въпреки тези странни открития, официалната причина за смъртта на Дорошенко е обявена за хипотермия, а детайлът за сивата течност в устата му въобще не включен в първоначалния доклад.
Двадесет и тригодишният Георгий Кривонищенко е намерен лежащ до Дорошенко под кедъра.
Той е облечен с риза с дълъг ръкав и един чорап.
Тялото му е силно натъртено с множество порязвания, както и са открити следи от изгаряния по крака и и по ръцете.
В устата му е намерено парче от неговия собствен нокът, което може би е направено, докато Кривонищенко е хапал нокътя си, за да остане буден.
По-късното разследване разкрива, че и двата трупа са били преместени след смъртта.
Може би в ситуацията възникнала онази нощ други членове на групата са намерили двамата мъртви и са подредили телата им по уважителен начин.
Може би други членове на групата след смъртта им са взели дрехите на Дорошенко и Кривонищенко, за да ги разделят помежду си в отчаян опит да се стоплят.
Наблизо до откритите първи трупове на Дорошенко и Кривонищенко е намерено тялото на Игор Дятлов, открит лежейки прегърнал ствола на бреза, а в близост до него е намерен и трупа на Зина Колмогорова.
Дятлов и Колмогорова били облечени доста по-топло, с изключение на липсващата една обувка у момичето.
Дятлов имал синини и порязвания на двата си глезена, както и синини и порязвания на лицето си.
Липсвал му един зъб от долната си челюст, а съдебният лекар докладва, че тези наранявания са съвместими и с наранявания, причинени от бой.
Официалната причина за смъртта му отново е хипотермия.
Зина Колмогорова е първата от жените, която е намерена.
Тя е облечена по-добре от другите, единият от пуловерите, които носи има откъсната част от десния ръкав.
Тя има синини на двете си ръце и на лицето си.
Дълга синина е намерена и на страната на тялото ѝ, което очевидно показваше съответствие с удар.
Тези наранявания също може да се интерпретират и като потенциален знак за борба.
Официалната причина за смъртта на Зина Колмогорова е хипотермия вследствие на насилствен инцидент.
И Дятлов, и Колмогорова вероятно са се опитвали да се върнат към палатката, когато и двамата са загинали.
Седмица по-късно, чак на 5 Март под снега наблизо до Колмогорова е намерено тялото на двадесет и три годишният Рустам Слободин.
Слободин е открит лежащ с лице надолу и покрит със сняг.
Той е имал вътрешни кръвоизливи на двата си слепоочия и голяма фрактура на черепа.
Не е ясно какво е причинило фрактурата и кървенето, но медицинските експерти заключват, че Слободин вероятно е оцелял от нараняването до час след като е настъпило.
Предполага се, че Слободин е станал изключително дезориентиран и замаян след получаване на тези наранявания и е паднал на земята, все още съзнателен и буден.
Слободин е умрял от хипотермия, а тялото му също показа признаци, че е било преместено след смъртта.
На всички тела има открити следи от ожулвания и натъртвания, а у Дорошенко и Кривонищенко по някаква причина са изгорени косите и стъпалата.
Но най-странните са травмите на Рустем Слободин.
При аутопсията му е установена черепно-мозъчна травма, като че ли той е бил ударен силно с тъп предмет по главата.
Слободин също така има счупени фаланги на пръстите, сякаш се бил с някого с юмруци.
По-късно изследователите, които вярват в теорията, че групата е била убита от агенти, които след това умело са замаскирали следите, основават своята теория, в частност, на характера на тези травми.
Например почти единственият начин да се навреди на вътрешните органи по този начин, без да се засегне кожата, е силен удар с коляно ...
Разследването обаче не обръща сериозно внимание на подобен тип "конспиративни" теории.
Въпреки многото натъртвания и травми, разследващите излизат и тук със заключението: хипотермия, починал от измръзване.
Части от дрехи
Телата на последните четирима участници в похода не могат да бъдат открити чак до настъпването на пролетта.
Едва когато снегът вече почти напълно сее стопил, спасителите отново тръгват да ги търсят на склона на Планината на мъртвите.
Кучето на един от ловците манси, който помага на разследването, хваща следа и открива замръзнали в снега черни вълнени панталони.
Панталоните били изгорени, от тях бил отрязан десният крачол, малко по-нататък ловецът намери женски свитър, от който също е с отрязани части.
На близкия хълм под слой сняг на разстояние от метър един от друг са открити телата на Людмила Дубинина, Симьон Золотарьов, Александър Колеватов и Николай Тибо-Бриньол.
Късното откриването на тези четири тела още повече обърква следователите.
На първо място, на няколко метра от телата се намира настилка като заслон от клони, която би трябвало да предпази туристите от вятъра, но по някаква загадъчна причина телата лежаха не там.
Людмила Дубинина беше на колене, облегната с лице и гръден кош към камък.
Золотарьов и Колеватов лежаха прегърнати.
После се появяват детайли, които директно наподобяват филм на ужасите: при някои липсват очните ябълки и устните, почти всички имат счупени ребра, всички имат обилни вътрешни кръвоизливи, у Николай Тибо-Бриньол черепът е силно травмиран, като отново кожата на главата не е повредена.
При Людмила Дубинина липсва език и устни, но как те са били отделени от тялото, не е ясно: нито разрези, нито рани не са били открити.
Меката тъкан също липсваше на други части от лицето ѝ, разкривайки скулата ѝ на едно място.
Десет от ребрата ѝ са счупени и има масивно кървене в сърцето ѝ.
И двата ѝ очни кухини са празни, което означава, че и двете ѝ очи са премахнати.
Това обаче не е единствената липсваща част от главата ѝ - езикът на Дубинина е отстранен и не е намерен никъде.
Кръвта, открита в стомаха ѝ, предполага, че тя е била жива, когато това се е случило.
Причината за смъртта ѝ е кървене в дясното предсърдие на сърцето, като тя е една от малкото смърти, официално класифицирани като нещо различно от хипотермия.
Констатирайки смъртта на Дубинина, лекарят записва: смъртта е настъпила „в резултат на въздействието на голяма сила, последвано от падане, хвърляне или удар в гръдния кош“.
Каква е тази „голяма сила“, патологът не уточнява. Къде е езика и очите на Дубинина също не се уточнява.
Семьон Золотарьов, най-възрастният член на групата е открит доста по-добре подготвен в сравнение с останалите за предизвикателствата на стихията извън палатката.
Той има три чифта панталони и носи дълго яке върху пуловера си, както и две шапки, шал и ботуши.
Въпреки че определено се е подготвил за студа Золотарьов също загива заедно с останалите.
Всяка една от смъртите там на прохода Дятлов изглежда супер подозрителна.
Всички туристи имат синини и порязвания по телата си, особено по лицата си, и повечето имат много други шокиращи и ужасяващи наранявания, които и до днес остават необяснени.
Но едно от най-шокиращите неща, разкрити в този случай, все още не е обсъждано в този подкаст.
Смята се, че последните четирима туристи са взели дрехи от някои от труповете на останалите, след като те са починали, в опит да оцелеят в ледения студ.
Така че, когато са намерени последните четири тела, всички те носят дрехи от жертвите, които са умрели преди тях.
Открито е, че върху тези дрехи са открити следи от радиация.
Освен това радиация е открита и в целия район на прохода Дятлов по онова време.
Смята се, че няма естествен начин радиацията да е била намерена върху техните тела, но обяснение как е стигнала там, така и не е предложено.
За петната от радиация и подозренията около факта на търсенето въобще на радиация ще си говорим малко по-късно.
Като се разгледат тези смъртни случаи като цяло, никоя част от ситуацията не изглежда да има никакъв смисъл - от разкъсването на палатката и хаотичното и напускане до спускане по склона малко след това внимателно един след друг като под строй, до ужасните наранявания и накрая радиацията - всичко изглежда изключително странно.
Ето защо този случай е станал един от най-загадъчните за всички времена.
Поради своята популярност и широко разпространение около инцидента с групата на Игор Дятлов в последствие са предложени хиляди теории за това какво реално може да е причинило всичко това.
Приятели, тъй като цялото ми разследване на Загадъчния инцидент в прохода Дятлов излезна повече от 10 000 думи реших, че задължително трябва да го разделя на две части.
Във втората част продължение на този Подкаст в подробности ще разгледаме доста загадъчни и смущаващи факти открити в процеса на разследване на случая.
В дълбочина изследваме множество супер логични и някои не толкова логични теории обясняващи загадката по склоновете на Мъртвата планина в Северен Урал.
Например официално приетата от разследването Лавинна теория намира изключително интересно развитие през 2021-ва година.
Лавинната теория е изследвана в дълбочина от лавинни експерти от Швейцария изградили доста интересни компютърни модели и симулации обясняващи една възможна вероятност от случилото се в този загадъчен инцидент.
Нека не забравяме също така какъв е контекста на времето, когато се случва всичко това - Съветския Съюз в края на 50-те години на миналия век.
Време на секретност, контрол и подозрителност.
Царящата атмосфера на недоверие и строг контрол може да има ключово значение при разбирането на събитията около Инцидента в прохода Дятлов.
Реалността от онова време предполага потенциални причини и обяснение за неадекватните или замъглени разследвания и обяснения на случая.
Приятели, вие имате ли спомени от атмосферата и реалността царяща през онези далечни времена?
Спомени от средата или края на миналия век, когато и ние тук в България живеехме в онази реалност на подозрителност, пълен контрол и секретност от времето на социализма?
Какво мислите вие за Загадъчния инцидент в прохода Дятлов, за който си говорим днес?
Според вас какво може да се е случило онази нощ на - 30 градуса по Целзий на склоновете на Мъртвата планина?
Какво ли се е случило там по склоновете на планината Холатчахъл в Северен Урал?
Дали теориите за близка среща с Йети не са съвсем приложими към този загадъчен и изпълнен с противоречия случай?
Дали групата не е станала жертва на среща с НЛО? Във втората част ще си говорим точно за наблюдаваните от военните в района светещи кълба ... ще си говорим и за странната снимка открита в един от фото апаратите.
Дали пък всичко това не е в следствие на нападение от група избягали рецидивисти от някоя близка трудова колония?
Всички тези теории и още много загадъчни подробности излезли на бял свят по време на разследването ще разгледаме във втората част на този Подкаст.
Втората част на Подкаст разследването вече е публикувана и можете да я прочетете като кликнете на линка тук: ...
Ако слушате този Подкаст в Spotify, Apple Podcast или в YouTube подкаст ще намерите продължението на това разследване публикувано като следващ подкаст епизод в Подкаст "Загадъчни Истории".
Очаквам с нетърпение и огромен интерес коментарите ви по темата, както под подкаста в Spotify, Apple или Amazon Подкаст, така и под публикацията във Фейсбук или под статията в Дауншифт Подкаста.
Можете да прочетете и разгледате снимките или да изслушате втората част на подкаста и като кликнете на линка в сайта на Подкаста тук:
Инцидент в прохода Дятлов - Втора част
В публикацията там както на първата така и на втората част от това разследване има публикувани десетки оригинални снимки от фотоапаратите на участниците на похода воден от Игор Дятлов.
Загадката на случилото се в прохода Дятлов периодично ме е занимавала през годините и трябва да кажа, че излезлият съвсем наскоро през 2020-та година руски телевизионен сериал "Перевал Дятлова" 2020 е супер добре направен.
Сериала е достъпен за гледане в YouTube и горещо ви препоръчвам да го видите.
Потърсете го в търсачката на YouTube като напишете "Перевал Дятлова 2020" или кликнете на линка в Подкаста тук: "Перевал Дятлова" 2020
Приятели, благодаря Ви за времето, което отделихте днес заедно с мен в това първо разследване в поредицата Загадъчни Истории.
Аз съм Lupo и ви желая Късмет!
И карай да е весело!