Дауншифт блог на Lupo | Thracium.net

Пътят е толкова важен, колкото и дестинацията.

С какво карам на бревет от -2 до 25 градуса

(Време за четене: 3 - 5 мин)
Събота, 15 Април 2023 17:24; Видяно 641 пъти

С какво карам на от -2 до 25 градуса както на бревет 400км така и на ежедневните тренировки по 40-50 км из Деветашкото плато?

Всичко изброено в този пост се събира в компактната ултра лека с обем само 2.5 литра непромокаема чанта зад седалката от Декатлон.

За да може всичко да се събере използвам две оранжеви компресионни торбички, без тях се губи около 30% от полезния обем и нещата стават прекалено обемни.IMG 20230330 150615 1

Компресионните торбички са купени за по долар от Алиекспрес, но са супер здрави и благодарение на тях всичко е лесно и бързо достъпно.

Мразя и НЕ използвам раница!

Не мога да разбера как колеги карат бревети с подобно тежко, запарващо нещо на гърба си.

За мен лично раницата на дълъг бревет е абсурд.

ОПИСАНИЕ на оборудването, с което карам бревети и не само:

1. Единственото нещо от снимка 4, което не седи в чантата, а го нося облечено е жълто-черното джърси със свалящи се ръкави.

На снимката е с цел да се види този изключително ценен модел със свалящи се ръкави, които позволяват да се кара както в голям студ, така и на 20-25 градуса жега, тогава свалям ръкавите и го нося като елек с разкопчан цип.

2. Червено яке (горе в дясно) - дишащо но същевременно непромокаемо (при слаб дъжд) и вятъронепропускливо.IMG 20230330 145601 1

При проливен дъжд обаче започва да пропуска в някакъв момент ...  

Много леко, пропуска потта и влагата навън, но не и вятъра навътре и при голям студ с вятър е сигурно спасение облечено като трети слой над джърсито.

3. Черен дъждобран (горе в средата) - изключително лек, компактен и върши работата си ПЕРФЕКТНО!

Втория ден на бревет Резово 400 го носих почти постоянно след като ни заваля първия порой след Созопол чак до финала в Сливенски минерални бани.

Последния 1 час преди финала ни валя леден порой с бурен вятър и този дъждобран беше тънката граница между успеха и неуспеха!

Дъждобрана е купен от Декатлон.

Няколко пъти в края на пролетта и есента по Деветашкото плато ме е валял неочакван леден порой на 0 градуса и подобен дъждобран е СПАСЕНИЕ при подобен обрат на времето.

4. Ръкави топли с флис (горе в ляво) - много топлят при кучи студ  а при жега ги смъквам и навивам върху китките на ръцете, така бързо при спускане например мога да ги използвам.IMG 20230330 145617

5. Отоплители от неопрен за предната част на обувките (на снимката са под ръкавите) - много ценни при студен дъжд или дълги спускания в Балкана под 10 градуса. Карам четири сезона с летни обувки, но през зимата вместо тях ползвам топли гамаши.

6. Крачоли (в средата под дъждобрана) - при жега когато съм с къс клин са много ценни за непредвиден кучи студ, когато съм с дълъг клин също могат да се използват за дълги карания нощем за допълнителен слой за стопляне на коленете.

7. Оранжев бъф от мерино (долу в ляво) - задължителна част от екипировката във всякакво време. Бързо съхне, не задържа миризми.

8. Лента за глава (беше ми на главата докато снимах  ) - ползвам тази широка лента като се постопли, а баш през зимата ползвам втори бъф от мерино, който слагам като шапка под каската. Лентата топли но е компактна и е съвсем ОК и в жега, тогава пази от люта пот в очите ...

9. Ръкавици 3 вида ... IMG 20230330 150120 1

- без пръсти с гел на дланите

- тънки ръкавици от мерино

- малки по-дебели ръкавици изкуствена материя

- още един чифт нитрилови ръкавици имам в чантата с инструменти, които ги няма на снимката.

С тези три +1 чифта ръкавици може да се кара спокойно при температури над 5-6 градуса и за кратки периоди на по-ниска температура, докато се стопли - при спускания на Беклемето или сутрин рано пролетта.

За през зимата използвам тънките ръкавици от мерино + зимни вело ръкавици ...  но за предходните сезони тези 3 бр са супер надеждни за всякакви обрати на времето. Нитрилните ръкавици най-отгоре пазят при дъжд и от леден вятър.

10. Клин - зимата карам със зимен клин на GORE или на Долтчини, като се стопли с къс клин + крачоли при нужда.IMG 20230330 150615 1

11. Първи слой - зимата карам с термо бельо от мерино, като се стопли с тънко летно джърси на GORE плюс при нужда и ръкавите описани по-горе.

12. Обувки и чорапи - целогодишно карам с летни обувки + чорапи от мерино.

През зимата ползвам топли гамаши на Craft, в предходните сезони и лятото нося тези неопренови отоплители по-горе.

С почти същата екипировка карам няколко дневните планински бревети Super Randonnee 600км с 10 000м денивелация, както и на ултра дълги бревети от 1000 - 1200+ км, но много зависи от сезона.

Лятото на 1400км бревет в Румъния в края на Август не носих дъждобран и дебело джърси, тогава ни валя почти всеки ден, но поройният дъжд на 15+ градуса НЕ е особен проблем  само червеното яке GORE върши перфектна работа облечено над тънкото лятно джърси.

Връзки:IMG 20230330 150638 1

1. Чанта за седалка:
https://www.decathlon.bg/p/342837-211297_nepromokaema-chantichka-za-velosiped-25-litra-za-pod-sedalkata-cherna.html

2. Компресионни торбички:

- голяма 7.5х16 см

https://a.aliexpress.com/_mqptiV0

- малка

https://a.aliexpress.com/_mM0aSHu

IMG 20230330 152247 1

 

 

Lupo

Lupo е дауншифтър и рандоньор коломаратонец с новоразвит вкус към катеренето на баири с велосипед.

Увлечен е не само по бреветите, но също така по Linux, Изкуственият интелект, програмирането и още много яки неща.

Lupo обожава кучетата си и вярното си конче Пипс.

За него Subaru не е кола, а Религия, позволяваща му също както и велосипеда му Пипс да бъде повече време по-близо до Майката Земя.

Леко „старомодно“ предпочита да използва думи и снимки за споделяне на опита и приключенията си по Пътя и много по-рядко видео.

Личен девиз: Пътя преди Целта!